Ilmus Riigimetsa Majandamise Keskuse aastaraamat, mis võtab kokku RMK tegemised 2016. aastal. Raamat annab ülevaate RMK tööst metsade majandamisel ning looduses liikumise, looduskaitse- ja hariduse korraldamisel. Samuti tutvustatakse, missuguseid uuringuid on Eesti teadlased RMK toetusel viimastel aastatel teinud ning kuidas uusi teadmisi igapäevategevustes arvestatakse.
Raamatu eessõnas ütleb RMK juhatuse esimees Aigar Kallas, et nii suurt hoogu, kui metsateemade arutelu 2016. aasta lõpus sisse sai, pole ammu nähtud. “Ühtäkki olid metsad ühiskonda polariseerivate teemade seas. Tõejärgne või tõepõhjata, aga ajastu märk on see kindlasti,” kirjutab Kallas.
RMK juhi sõnul kinnitavad numbrid, et nii palju metsa kui Eestis praegu, pole siinmail ammu olnud ning et meil kasvab metsa juurde rohkem kui seda raiume. Vaateid on aga erinevaid – teadlased, poliitikud, looduskaitsjad, kodanikuaktivistid, igaüks läheneb teemale oma mätta otsast ja suhtumine võib erineda ka ühe grupi sees.
Kallas nendib, et kui sellise fooni taustal jääb autoaknast silma ka lageraielank, võib tõesti tekkida mure ja seda muret tuleb aktsepteerida. “Ühiskondliku kokkuleppe ja tasakaalupunkti otsing peab olema pidev, ent kinnitan üle, et metsa erinevad rollid – majandusliku kõrval ka ökoloogilised ja sotsiaalkultuurilised – on need, mida RMK oma tegevuses arvestab. Vastasel juhul poleks meil kahte rahvusvahelist säästva metsamajanduse sertifikaati, me poleks Eesti suurim looduskaitsetööde tegija ega ei võõrustaks me oma kaitse- ja puhkealadel mitut miljonit külalist. Küll aga peame parandama dialoogi kogukondadega,” räägib Kallas 2016. tormiaastat kokku võttes.
Värske aastaraamatuga saab tutvuda RMK kodulehel.