Metsaajakirjanik Viio Aitsam käis Eesti Erametsaliidu ja Erametsakeskuse korraldatud kogu pere metsapäeval ja tegi seal juttu ka metsas tarviliku väiketehnika esitlejatega. Tänases Maa Elus on ta huvitamatest leidudest kokkuvõtte teinud.
Selgus, et suurte ja väikeste metsamasinate tootjail on üks ühine joon: toote põhikonstruktsioon jääb enamasti samaks, midagi täiesti uut ei leiutata, kuid järjest uuenevad masina sõlmed ja lisad, mis võimaldavad inimesele kergemat elu. Mehka OÜ müügimehed Kristjan Lilles ja Päärn Raid olid väljapanekule kaasa võtnud peale ATVde endi eri sorti haagiseid, tarvikuid ja riistasid, muu hulgas puulõhkumismasina, mille saab ATV sabas metsa kaasa võtta. Huvilised jõudvatki sellistel esitlustel ATVde endi juurde enamasti haagiste kaudu, mis pilku püüavad.
Tootearenduse põhisuund on Lillese ja Raidi sõnul ATVde suuremaks ja kergemaks muutmise kõrval (et oleks võimalik suurem kogus metsamaterjali korraga kärusse panna) juhtimissüsteemide parendamine ehk näiteks hüdraulilised tõstukid, vintsid, puldiga juhtimise võimalused jne. „Paned vintsi puunoti külge ja edasi tegutsed puldiga, ei pea kasutama füüsilist jõudu ja oma haiget selga vaevama,” räägivad mehed.
Kogu pere metsapäeval oli väljapanekul ka klassikaline metsamaterjali metsast välja tooja raudhobu. Autra OÜ esindajad rääkisid, et analoogselt ATVdega laieneb raudhobugi puhul kõige kiiremini lisade pool, ehk siis masinat saab kasutada järjest laiemalt. Näiteks, kui lisatud on kopp või kas või väravapostide lööja. Metsaomanikele pakkuvat meeste sõnul kõige suuremat huvi tõstukid ja nii käsitsi kui ka mootoriga töötavad vintsisüsteemid. Populaarsed olevat raudhobud jahimeeste hulgas, kelle jaoks on välja mõeldud spetsiaalsed lisatarvikud, kelgud ja kärud.
Loe Maa Elu artiklist täpsemalt, kuidas saeveski metsa saab viia ning kuidas metsaomanikud oma metsi kasvatavad.